Temmuz 24, 2020

3 Farklı İş Fikiri 2020

Bir Araba Yıkama Dükkânı Açmak

Oto yıkama dükkânı açma, az sermaye ile yapılması gereken işler arasında yer alıyor. Araba yıkama işine girmek istiyorsanız, herhangi bir işte olduğu gibi bazı zorluklarla karşılaşacağınızı bilmelisiniz. Sadece birçok araba yıkama mağazaları ile rekabet edeceğiz. Bu dükkânlarla rekabet edebilmek için işinizi kaliteli bir şekilde yapmak zorunda kalacaksınız. 

Eğer kararlıysanız, herhangi bir işte olduğu gibi bir iş planı oluşturmanız gerekir. Bunun için teorik bilginin yanı sıra saha araştırması yapmak oldukça önemlidir. Bunu yapmak için, tanıdığınız otomobil yıkayıcılarına gidebilir ve işinizle ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Ortalama olarak ne kadar müşteri geldiği ve ne kadar ciro yapılabileceği gibi soruların cevaplarını da bulmalısınız.

Dükkânın konumu araba yıkama işinde son derece önemlidir. Mağazanız, en işlek yerlerin yakınında bir yerde olursa daha fazla iş yapabilirsiniz. Bunun için doğru yeri seçmek oldukça önemlidir. Sermayeniz nedeniyle yoğun yerlerde bir mağaza açmak zor olabilir, ancak yine de özgürce para kazanabileceğiniz bir yerde bir mağaza açabilirsiniz.

Mağazanızdaki gerekli malzemeler şunlardır: basınçlı çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, koltuk temizleme makinesi, köpük püskürtme makinesi, kek cilası makinesi, deterjanlar, fırçalar ve diğer basit aletler.

Yukarıdaki malzemeleri almak 30-40 000 TL gibi bir maliyete sebep olacaktır. Malzemelerin yanı sıra, kira, depozito, kayıt gibi masraflarınızda ek olarak bütçenize eklenecek.  Ama bunlar düşündüğünüz kadar fazla tutmuyor.

 Açık Büfe

Sadece ülkemizde değil, dünya çapında da karlı iş fikirleri arasında yer alan büfe yönetimi, düşük sermaye ile kurulabilmektedir. Açık büfe açmak isteyen girişimciler, bu işe başlamadan önce bazı önemli noktaları bilmelidir. Örneğin, büfenin yeri son derece önemlidir. Yoğun bir yerde açık büfe açmalısınız. Aksi takdirde, cironuz düşük olabilir ve istediğiniz karı elde edemezsiniz. Bunu yapmak için, çoğunlukla insanlar tarafından kullanılan yollarda, hastaneye ve okula yakın yerlerde veya araçların durabileceği yerlerde bir büfe açmalısınız.

Yeri belirledikten sonra belediyeye başvurabilir ve lisansınızı alabilirsiniz. Büfenizi açmanıza izin verilirse, malzemeleri satın almanız gerekir. Başka bir deyişle, çevrenizdeki insanların taleplerine uygun olarak tedarik edeceğiniz ürünler için gerekli malzemeleri almalısınız. Bir içki lisansı alabilirseniz, alkolde satabilirsiniz.

Açık büfe işinde çalışma saatleri çok önemlidir. Çalışma saatlerinizi çevrenizdeki insanların isteklerine göre ayarlamalı ve geç saatlere kadar oturmaya karar vermelisiniz. Pek çok yer geç saatlere kadar kapalı olduğundan, açık olmanız mantıklı olacaktır.

Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

50 000 TL ile genel olarak yapılacak karlı bir iş olarak mantar yetiştirmek uygun olacaktır. Dünyanın çeşitli yerlerinde çeşitli mantar türleri yetiştirilmektedir. Mantar yetiştiriciliği karlı yatırım fikirlerinde yer almaktadır. Birçok insan mantar üretiminden geçimini sağlar.

Farklı mantar türleri ülkelerin farklı bölgelerinde büyüdüğünden, bölgenizde hangi mantar türlerinin büyüyebileceğini öğrenmelisiniz. Bazı mantar türleri yapay bir ortam yaratarak üretilebilir. Örneğin; İstiridye yer mantarı gibi. Mantar yetiştiriciliğine farklı sermaye ile girebilirsiniz. Ama konu 50 000 TL sermaye ile yapılacak çalışmalar ise 50 000 TL ile güzel bir mantar yetiştirme tesisi kurabileceğinizi söyleyebilirim.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir